Úvod Prevence bércových vředů

Prevence bércových vředů

Prevence se zaměřuje především na možné příčiny vzniku bércových vředů, z nichž nejčastější je tvorba varixů (křečových žil) a jiné problémy žilního systému. V tom případě platí stejná pravidla, jako u prevence křečových žil:

 

 

  • Dostatek přiměřeného pohybu. Zamezit dlouhému stání a sezení, případně křížení nohou při sedu. Zdravé jsou cviky v obrácených polohách, kdy se podporuje činnost žilní pumpy a návrat krve směrem k srdci. Vhodný je i strečink, který udržuje správnou délku a tonus svalů. Mezi doporučené sporty patří cyklistika, chůze, lehký běh, plavání apod.
  • Vhodná životospráva. Znamená to správnou skladbu jídelníčku, kde převažuje zelenina ovoce, vhodné tuky, vláknina, bílkoviny. Naopak se nedoporučují potraviny, které zvyšují hladinu cholesterolu v krvi, ten ničí žilní systém. Zcela nevhodné je nadměrné pití alkoholu, kávy a hlavně kouření. Zdravá životospráva je však i pravidelné střídání aktivit a odpočinku apod.
  • Dostatek odpočinku, a to i při banálních pocitech únavy nohou. Osvědčené je podložit nohy polštáři tak, aby byly nad úrovní trupu. Odpočinek a zvednutí nohou by měl být krátce opakován i během dne.
  • Vhodné oblečení a obuv. Oblečení a prádlo, které neomezuje žilní tok, to znamená nic těsného, neprodyšného, škrtícího. Nejsou vhodné ani boty na vysokém a úzkém podpatku.
  • Péče o kůži. Promazávat kůži dolních končetin, zamezit vzniku otlaků, úrazů, škrábanců a jiných ran. Vhodné je střídavé sprchování teplou a studenou vodou, které podpoří krevní oběh.
  • Včasná léčba. Při již vzniklých křečových žilách je třeba zahájit včasnou léčbu venofarmaky. Dolní končetiny fixovat kompresivními punčochami, dbát na zvýšenou hygienu a dobrý stav kůže.

Diskuse (1 komentář)

zuzana, (31. 12. 2009 16:24) Reagovat
Ano, je to tak ja si myslim ze vhodnou zivotospravou se da lepe vredy lecit
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Bércové vředy.cz
Kontakty