Úvod Možnosti léčby bércových vředů

Možnosti léčby bércových vředů

Léčba nemůže být u všech případů stejná, vždy se odvíjí od celkové anamnézy pacienta a příčiny vzniku bércových vředů.

 

 

 

  • Konzervativní léčba.
  • Radikální léčba zaměřující se na odstranění příčin (většinou křečových žil).
  • Autotransplantace.

Způsoby léčby se mohou prolínat, kdy samozřejmě převažuje klasická léčba zaměřující se na symptomy onemocnění, na zhojení otevřené rány bércových vředů. Bez ní by nebylo možné přistoupit k operaci křečových žil ani k autotransplantaci, vždy by hrozil neúspěch a rozšíření infekce.

Ještě nedávno se péči o chronické nehojící se rány nevěnovala příliš velká pozornost, léčba spočívala v nekonečném převazování rány a nanášení mastí. Proces byl skutečně dlouhodobý a často neúspěšný. Pacient byl omezen v normálních činnostech a více méně čekal na zázrak. Sám si často nevěděl rady a ke své nemoci přistupoval nesprávným způsobem.

Dnes už se léčba bércových vředů i jiných chronických ran posunula ku předu. Mění se metody, k pacientovi se přistupuje individuálně, zkoumá se vývoj rány a podle něho se mění i způsob ošetření. Pokud to jde, odstraní se příčina vzniku bércových vředů.

Také informovanost nemocných se zlepšila, přispěly k tomu rady odborníků, různé zdravotnické materiály, letáky a v neposlední řadě i internet. Nicméně přístup samotného pacienta ke své nemoci záleží vždy jen na něm. Těžká práce je v tomto směru zvláště se starými lidmi, kteří se smíří s bércovými vředy jako s neměnným a nutným zlem, nebo je naopak berou na lehkou váhu.


Diskuse (0 komentářů)

Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Bércové vředy.cz
Kontakty