Úvod Léčba konzervativním způsobem

Léčba konzervativním způsobem

Poté co lékař na základě vyšetření ránu zhodnotí, je třeba přistoupit k ošetření. Má to určitý postup:

 

  • Sprchování rány. Rána se musí v první řadě očistit, existuje víc možností, sprchování rány je tou nejméně bolestivou metodou. Sprchuje se slabším proudem vlažné vody směrem od shora dolů.
  • Vysušení okolí vředu a jeho ošetření ochrannou mastí či olejem (např. zinkovou). Relativně zdravá kůže, která obklopuje ránu se musí chránit před možným poškozením dezinfekčními a léčivými prostředky, které se aplikují přímo na ránu. Proto je důležitý nejen ochranný film, kterého se docílí promazáním okolí rány, ale i správné ošetření vředů, optimální dávkování léčivých prostředků, dobré krytí apod.
  • Zvlhčení rány a její příprava. Většinou se po nějakou dobu přiloží na ránu gáza namočená v obkladovém roztoku.
  • Aplikace prostředků na vřed. Ta se provádí buď přímo na spodinu rány, nebo přes tenký proužek gázy. Výběr léčivé masti či krému je různý, dle stavu rány, rozsahu a způsobu mokvání, stavu spodiny, povlaků a okolí. Mezi známé prostředky patří např. Borová, Borargentová či Kafrová mast. Prostředků je však mnohem víc, včetně antibakteriálních nebo antibiotických, vybírají se individuálně. Množství nanesené masti by mělo být přiměřené, odpovídající stavu rány. Při větším rozsahu a před nějakým radikálním zásahem se organismus celkově přelíčí antibiotiky.
  • Přiložení krytí a fixace obinadlem. Krytí z gázy by mělo být vícevrstvé, čtvercové, dobře kryjící ošetřenou ránu (doporučuje se, aby velikost gázy přesahovala 2cm přes ránu). Pokud se používají moderní krycí prostředky, není nutné použít čtverce z hydrofilní gázy. Jinak se s krycím materiálem nemůže šetřit, protože hrozí prosáknutí léčivých mastí, zaschnutí a  následné stržení uzdravující se a nově vytvořené tkáně.
  • Upozornění: Nestlačovat ránu kompresním obinadlem, protože toto stlačení způsobí drastické přilepení gázy na ránu!
  • Následuje režimová úprava. Pacientovi se doporučí pohyb, odpočinek se zvednutými končetinami, správné stravování apod.

Uvedený postup je jakýmsi základem, vše se ale odehrává podle individuálního a momentálního stavu bércových vředů.

Cílem je vždy sanace spodiny, podpora tvorby granulační tkáně a stimulace epitelizace.


Diskuse (10 komentářů)

Josef Křížek, (08. 10. 2016 17:28) Reagovat
Dobrý den, rád bych se zeptal na radu. Babička má na noze stále se rozšiřující bércové vředy na jedné noze. Trpí tím asi 4 roky. Začala koloidním stříbrem (2 roky), účinkovalo, ale už nefunguje. Po zaléčení puntíky (fleky) pod kůží (krvácení), poté ranky. Mazání indulonou, převazování. Zaléčování penicilinovou mastí, pomohlo, ale poté se zhoršilo, vazelínové krytí, hypermangan - nepomohly. Nedávno jsme zkusili omývání vodou 1 za den, dezinfekce DebriEcaSan Alfa, xeroform na ránu a ochranná mast na okolí a borová mast. Nález zaléčený, ale objevil se nový jinde (7-10 dnů). Rána mokvá a teče, nehojí se to. Měli bychom změnit stravovací návyky? Zkusit zinkovou mast? Nebo co se dá dělat? Lékaři jsou neochotní a babičce se nechtěji moc věnovat. Až ve vojenské nemocnici nám pomohli, ale nechtějí, abychom tam chodili, protože babička nespadá pod tuto oblast. Co můžeme dělat? Děkuji.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Bércové vředy.cz
Kontakty