Úvod Léčba konzervativním způsobem

Léčba konzervativním způsobem

Poté co lékař na základě vyšetření ránu zhodnotí, je třeba přistoupit k ošetření. Má to určitý postup:

 

  • Sprchování rány. Rána se musí v první řadě očistit, existuje víc možností, sprchování rány je tou nejméně bolestivou metodou. Sprchuje se slabším proudem vlažné vody směrem od shora dolů.
  • Vysušení okolí vředu a jeho ošetření ochrannou mastí či olejem (např. zinkovou). Relativně zdravá kůže, která obklopuje ránu se musí chránit před možným poškozením dezinfekčními a léčivými prostředky, které se aplikují přímo na ránu. Proto je důležitý nejen ochranný film, kterého se docílí promazáním okolí rány, ale i správné ošetření vředů, optimální dávkování léčivých prostředků, dobré krytí apod.
  • Zvlhčení rány a její příprava. Většinou se po nějakou dobu přiloží na ránu gáza namočená v obkladovém roztoku.
  • Aplikace prostředků na vřed. Ta se provádí buď přímo na spodinu rány, nebo přes tenký proužek gázy. Výběr léčivé masti či krému je různý, dle stavu rány, rozsahu a způsobu mokvání, stavu spodiny, povlaků a okolí. Mezi známé prostředky patří např. Borová, Borargentová či Kafrová mast. Prostředků je však mnohem víc, včetně antibakteriálních nebo antibiotických, vybírají se individuálně. Množství nanesené masti by mělo být přiměřené, odpovídající stavu rány. Při větším rozsahu a před nějakým radikálním zásahem se organismus celkově přelíčí antibiotiky.
  • Přiložení krytí a fixace obinadlem. Krytí z gázy by mělo být vícevrstvé, čtvercové, dobře kryjící ošetřenou ránu (doporučuje se, aby velikost gázy přesahovala 2cm přes ránu). Pokud se používají moderní krycí prostředky, není nutné použít čtverce z hydrofilní gázy. Jinak se s krycím materiálem nemůže šetřit, protože hrozí prosáknutí léčivých mastí, zaschnutí a  následné stržení uzdravující se a nově vytvořené tkáně.
  • Upozornění: Nestlačovat ránu kompresním obinadlem, protože toto stlačení způsobí drastické přilepení gázy na ránu!
  • Následuje režimová úprava. Pacientovi se doporučí pohyb, odpočinek se zvednutými končetinami, správné stravování apod.

Uvedený postup je jakýmsi základem, vše se ale odehrává podle individuálního a momentálního stavu bércových vředů.

Cílem je vždy sanace spodiny, podpora tvorby granulační tkáně a stimulace epitelizace.


Diskuse (10 komentářů)

Jarmila, (07. 12. 2011 13:14) Reagovat
Dobrý den, maminka má bér. vřed již více než dva roky, léčí sé u kožní lékařky, ale vřed se zvětšuje a stále hnisá. Již jí chtěli ránu uzavřít na plastické chirurgii Vinohradské nem., ale dokud to bude hnisat není to možné. Ovšem léčbu nijak nezměnili a rána hnisá a rozlézá se dále. Co s tím???Sprchování živé rány je velmi bolestivé, mastí je obrovská spotřeba, aktivní čtverečky se stříbrem jsou malinké je jich vždy třeba několik a také zatím neúčinné. Prosím, poraďte specializované pracoviště - lékaře opravdového odborníka. Děkuji
Otevřená rána-jarmil, (27. 04. 2012 17:20) Reagovat
Dobrý den! Moje dcera zdědila po mě bercový vřed. Ja s ním tak moc nezápasim,ale dcera ze začátku ano.A p.dr.jí udělala test na nečistotu v bercu a měla tam nečistotu z nehtu z ruk.POŽÁDEJTE O TEST!! Nechávejte bercák poschnout a nějaké masti tam nechte i delší dobu.I tím berc mokvá.Nechávejte tam masti 2-3 dny a bylo by dobře změnit dr.ZKUSTE NEMOCNISI KOŽNÍ ODDĚLENÍ.Nemusite tam ležet!!!cyac
Barča, (02. 07. 2012 11:59) Reagovat
H ezké odpoledne Jarmilo, mám s bércákem problémy také. Nejlepší je podle mne zajít k praktickému lékaři - k obvoďákovi. Předepíše prášky, převáže nohu, najde masti, Ten Vás pak doporučí i na cévní na sono nohou. A od toho se bude celá léčba vlastně odvíjet.
Jiří, (31. 05. 2015 06:26) Reagovat
HYIODINE
Ivana, (10. 01. 2012 20:30) Reagovat
Dobrý den,řešín s maminkou již několik let stejný problém. Vidíme však malé krůčky k uzavření obrovských ran. První fáze je vyčištění, aby nohy přestaly bolet.Na to jsme používaly Prontosa obklad a pod převaz jsme ránu dávaly Prontosan gel. Překryly jsme gázou napuštěnou lékařskou vazelínou, každy den nebo jednou za dva dny.Až se rána vyčistila aplikujeme na ránu prostředek Hemagel a dál překrýváme gázou s vazelinou.Pak sterilní krytí a savé polštářky AB kompresy, které udržují ránu vlhkou a odsávají nečistoty z rány. zdravou kůži lehce přetřít třeba Belogentem aby se kůže nerozmočila. Kůži je třeba udrřovat očištěnou od stroupků.Po několika dnech se rána začne prokrvovat a buňka po buňce přirůstat.Léčba je na léta, pečlivě a pravidelně je třeba provádět převazy. Také upravit stravu, nic ostrého, trošku pohybu a pohody. Držím Vám palce.Funguje to i lékař se diví, ale vše si musíte koupit a zaplatit sami.
Otevřená rána-jarmil, (27. 04. 2012 17:24) Reagovat
Zkuste mě napsat něco na meil a já se pokusim Vam pomoct s bercákem. Nada
Hampejsová Jana, (20. 02. 2013 15:33) Reagovat
Dobrý den. Prosím o pomoc při vyléčení bércového vředu. Před cca 8 lety mě štípla mochnička do žíly na pravé části levé dolní končetiny a od té doby mám problémy. Údajně jsem měla diagnostikovaný bércový vřed, nikdy jsem ho neměla otevřený, jen mám tmavší nohu - jako popraskané žílky. Na sono cév jsem byla - vše v pořádku. Teď se mivšak na jednom kousku nohy otevřela rána. dávám si na to franykoinovou mast , myju si nohu čistou vlažnou vodou, Prosím Vás o radu jak tuto ránu uzavřít, je tak 2,5 cm otevřená, Podotýkám, že si od dnešního dne pouštím na tu ránu biotronlampu s červeným světlem, je to - dle návodu - každý den 2x po 10ti minutách až do vyléčení. Tím asi vůbec nemohu nic pokazit. Děkuji za Váš čas, který mi budete věnovat. Hampejsová
Otevřená rána-jarmil, (27. 04. 2012 17:26) Reagovat
Zkuste se mi ozvat Pokusim se Vam pomoct
Hollie, (03. 08. 2015 09:23) Reagovat
Téma je dobře napsané, jednak s některými věcmi úplně nesouhlasím.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Bércové vředy.cz
Kontakty